WB0402T68NSG
DigiKey Part Number
2571-WB0402T68NSGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WB0402T68NSG
Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.12 OHM
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 1.12Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.12Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.62GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)