RM06F6651CT
DigiKey Part Number
4713-RM06F6651CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM06F6651CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM06F6651CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM06F6651CT
Description
RES0603 1% 6.65K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.65 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)