GMT04X7R103K25NT10
DigiKey Part Number
4713-GMT04X7R103K25NT10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMT04X7R103K25NT10CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMT04X7R103K25NT10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMT04X7R103K25NT10
Description
CAP0402 X7R .01UF 10% 25V AEC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)