GMC31X5R475M50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC31X5R475M50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC31X5R475M50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC31X5R475M50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC31X5R475M50NT
Description
CAP1206 X5R 4.7UF 20% 50V
Detailed Description
4.7 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)