GMC10X7R105M50NT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GMC10X7R105M50NT |
Description | CAP0603 X7R 1UF 20% 50V |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance ±20% | Thickness (Max) 0.037" (0.95mm) |