GMC10CG221G50NT
DigiKey Part Number
2571-GMC10CG221G50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG221G50NT
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMC10CG221G50NT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)