GMC04X5R474M25NT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 12,810
Datasheet
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GMC04X5R474M25NT
DigiKey Part Number
2571-GMC04X5R474M25NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X5R474M25NT
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)