GMC04X5R103K25NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04X5R103K25NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04X5R103K25NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04X5R103K25NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04X5R103K25NT
Description
CAP0402 X5R .01UF 10% 25V
Detailed Description
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)