GMC04CG8R0C50NT
DigiKey Part Number
2571-GMC04CG8R0C50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04CG8R0C50NT
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMC04CG8R0C50NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)