FBH321611T-121Y-S
DigiKey Part Number
2571-FBH321611T-121Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH321611T-121Y-S
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 3A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz