FBH201209T-202Y-S-H
DigiKey Part Number
2571-FBH201209T-202Y-S-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH201209T-202Y-S-H
Description
FERRITE BEAD 2 KOHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 1.5A 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
1.5A
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
2 kOhms @ 100 MHz