FBH100505T-121Y-S-H
DigiKey Part Number
2571-FBH100505T-121Y-S-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH100505T-121Y-S-H
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 2A 90mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz