FBH100505T-100Y-S
DigiKey Part Number
2571-FBH100505T-100Y-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBH100505T-100Y-S
Description
FERRITE BEAD 10 OHM 0402 1LN
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 2A 30mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
10 Ohms @ 100 MHz