FB201209T-121Y-S-1
DigiKey Part Number
2571-FB201209T-121Y-S-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB201209T-121Y-S-1
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 800mA 150mOhm
Category
Current Rating (Max)
800mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz