FB160808T-300Y-S-1
DigiKey Part Number
4713-FB160808T-300Y-S-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-FB160808T-300Y-S-1CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-FB160808T-300Y-S-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB160808T-300Y-S-1
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 80mOhm
Category
Current Rating (Max)
600mA
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
80mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz