CHV1206N2K0102KXT
DigiKey Part Number
2571-CHV1206N2K0102KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N2K0102KXT
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHV1206N2K0102KXT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)