TPAN0263F500RK9
DigiKey Part Number
4506-TPAN0263F500RK9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPAN0263F500RK9
Description
RES 500 OHMS 50W 1% TO263
Detailed Description
500 Ohms ±1% 50W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Size / Dimension
0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)