TPAN0220FR500K9
DigiKey Part Number
4506-TPAN0220FR500K9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPAN0220FR500K9
Description
RES 0.5 OHMS 50W 1% TO220
Detailed Description
500 mOhms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Non-Inductive Thick Film
EDA/CAD Models
TPAN0220FR500K9 Models
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)