RFPR1206J50R0S012E9
DigiKey Part Number
4506-RFPR1206J50R0S012E9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFPR1206J50R0S012E9
Description
RF RES 50 OHM DC-6GHZ 12W 5%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 12W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) RF, High Frequency Thick Film
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.118" L x 0.059" W (3.00mm x 1.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.38mm)