PXMBNI12FLF17AFLFFL001
DigiKey Part Number
708-PXMBNI12FLF17AFLFFL001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12FLF17AFLFFL001
Description
CONN PLUG FMALE 17P WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Wire Leads
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
17
Shielding
Shell Size - Insert
M12-17
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C