HSMC-C120 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HSMC-C120 |
Description | LED RED CLEAR SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 626nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HSMC-C120 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.9V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 155° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 637nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 1.60mm L x 1.00mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 0.60mm |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Base Product Number |
Lens Size 1.20mm x 0.60mm |