HP-CWS-F06X28-150-N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 59-HP-CWS-F06X28-150-N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HP-CWS-F06X28-150-N |
Description | HEAT PIPE FLAT 2.8X8X150MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Heat Pipe Flat Copper Sintered |
Datasheet | Datasheet |
Category | Wick Type Sintered |
Manufacturer Boyd Laconia, LLC | Length 5.906" (150.00mm) |
Packaging Bulk | Width 0.315" (8.00mm) |
Part Status Active | Height 0.110" (2.80mm) |
Type Heat Pipe | Operating Temperature -55°C ~ 180°C |
Attachment Method Epoxy or Solder | Material Copper |
Shape Flat | Base Product Number |
Power - Cooling 36.0W @ 150mm |