ZV25K2220122NIR1HT
DigiKey Part Number
118-ZV25K2220122NIR1HTTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV25K2220122NIR1HTCT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV25K2220122NIR1HTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV25K2220122NIR1HT
Description
VARISTOR 39V 1.2KA 2220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
9.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
31.2 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V