SRR5228A-680M
DigiKey Part Number
118-SRR5228A-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR5228A-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR5228A-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5228A-680M
Description
FIXED IND 68UH 650MA 550 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Molded Inductor 650 mA 550mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
570mA