SRR4828A-3R9Y
DigiKey Part Number
SRR4828A-3R9YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR4828A-3R9YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR4828A-3R9YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4828A-3R9Y
Description
FIXED IND 3.9UH 3.4A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 47mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR4828A-3R9Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A