SRR1806-220M
DigiKey Part Number
SRR1806-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1806-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1806-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1806-220M
Description
FIXED IND 22UH 3A 53 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 53mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1806-220M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
53mOhm
Series
Q @ Freq
51 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A