SRR1280A-6R8Y
DigiKey Part Number
118-SRR1280A-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1280A-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1280A-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 7.6A 18.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 7.6 A 18.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280A-6R8Y Models
Category
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
22MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
8A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
18.5mOhm Max