SRR1280A-151K
DigiKey Part Number
SRR1280A-151KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280A-151KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280A-151KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-151K
Description
FIXED IND 150UH 1.85A 270 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Inductor 1.85 A 270mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280A-151K Models
Category
Q @ Freq
24 @ 796kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
4.1MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max