SRR1280A-100M
DigiKey Part Number
SRR1280A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-100M
Description
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 6 A 19.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280A-100M Models
Category
Q @ Freq
24 @ 2.52MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
17MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6.3A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
19.5mOhm Max