SRR1280-221K
DigiKey Part Number
SRR1280-221KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280-221KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280-221KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280-221K
Description
FIXED IND 220UH 1.6A 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 400mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280-221K Models
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A