SRR1208-560YL
DigiKey Part Number
118-SRR1208-560YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1208-560YLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1208-560YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-560YL
Description
FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 110mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1208-560YL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A