SRR1208-560YL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1208-560YL |
Description | FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 110mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1208-560YL Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 110mOhm Max |
Series | Q @ Freq 23 @ 2.52MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 5MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±15% | Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 2.8A | Base Product Number |