SRR1206-271KL
DigiKey Part Number
118-SRR1206-271KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1206-271KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1206-271KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-271KL
Description
FIXED IND 270UH 650MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 520mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1206-271KL Models
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A