SRR1206-102KL
DigiKey Part Number
SRR1206-102KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1206-102KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1206-102KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-102KL
Description
FIXED IND 1MH 300MA 2.3 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 2.3Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1206-102KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.3Ohm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 252kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
1.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
540mA