SRR1205-471KL
DigiKey Part Number
SRR1205-471KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-471KL
Description
FIXED IND 470UH 450MA 1.98 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 1.98Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1205-471KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.98Ohm Max
Series
Q @ Freq
7 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
720mA