SRR0905-390Y
DigiKey Part Number
SRR0905-390YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0905-390Y
Description
FIXED IND 39UH 1.1A 120 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 120mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0905-390Y Models
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
31 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.390" Dia (9.90mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)