SRR0905-180M
DigiKey Part Number
SRR0905-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0905-180M
Description
FIXED IND 18UH 1.6A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 80mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0905-180M Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
39 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.390" Dia (9.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)