SRP6030WA-100M
DigiKey Part Number
118-SRP6030WA-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP6030WA-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP6030WA-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6030WA-100M
Description
FIXED IND 10UH 4.2A 69.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 4.2 A 69.3mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
69.3mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Inductance
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Current Rating (Amps)
Package / Case
Nonstandard
Current - Saturation (Isat)
4.7A
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)