SRP3220A-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP3220A-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3220A-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3220A-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3220A-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.3A 126 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 2.3 A 126mOhm Max 1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR)
126mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A