SRP2512TMA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP2512TMA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2512TMA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2512TMA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2512TMA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 3.7A 51.6 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 3.7 A 51.6mOhm Max 1008 (2520 Metric) Flat Wire
Category
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
55MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Supplier Device Package
1008
Current - Saturation (Isat)
4A
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
DC Resistance (DCR)
51.6mOhm Max