SRP2010TMA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP2010TMA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP2010TMA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP2010TMA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP2010TMA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 2.6A 96 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 2.6 A 96mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
52MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
3A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)