SRP1513CA-150M
DigiKey Part Number
118-SRP1513CA-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1513CA-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1513CA-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1513CA-150M
Description
FIXED IND 15UH 22A 7.5 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 22 A 7.5mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
7.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current - Saturation (Isat)
25.5A
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)