SRP1510CA-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP1510CA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1510CA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1510CA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1510CA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 26A 4.6 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 26 A 4.6mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
4.6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current - Saturation (Isat)
36A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)