SRP1510CA-5R6M
DigiKey Part Number
118-SRP1510CA-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1510CA-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1510CA-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1510CA-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 28A 4.2 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Inductor 28 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current - Saturation (Isat)
38A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)