SRP1265A-1R8M
DigiKey Part Number
SRP1265A-1R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1265A-1R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1265A-1R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265A-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 24A 4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 24 A 4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1265A-1R8M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
40A