SRP1038A-220M
DigiKey Part Number
SRP1038A-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038A-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038A-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038A-220M
Description
FIXED IND 22UH 5A 74 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 74mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP1038A-220M Models
Category
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A