SRN8040-220M
DigiKey Part Number
SRN8040-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN8040-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN8040-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN8040-220M
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 100mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN8040-220M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A