SRN6028-150M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 1,485
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 114mOhm Max 2424 (6060 Metric)
SRN6028-150M
DigiKey Part Number
SRN6028-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6028-150M
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 114 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRN6028-150M Models
Category
DC Resistance (DCR)
114mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
6028
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A