SRN4018-330M
DigiKey Part Number
SRN4018-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4018-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4018-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018-330M
Description
FIXED IND 33UH 700MA 552 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 552mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4018-330M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
552mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA