SRN4012BTA-1R2M
DigiKey Part Number
118-SRN4012BTA-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN4012BTA-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN4012BTA-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4012BTA-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 4.2A 53 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 53mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
53mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
138MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)